Ktoré zariadenia potrebujete do domu pre vytvorenie ideálneho prostredia?
Vetranie
Vetranie s rekuperáciou – REKUPERÁCIA ( tepla, prípadne tepla a vlhkosti)
Klimatizácia ( chladenie a odvlhčovanie)
Kúrenie
Zvlhčovanie
Odvlhčovanie
Veľmi často sa mi stáva, že pri rozhovore s potencionálnym zákazníkom mi hovoria čo počuli od mojej konkurencie, že čo všetko ich zariadenia dokážu.
Aj dnes 22.2.2021 som mal dosť dlhý rozhovor, v ktorom som sa snažil vysvetliť rozdiely medzi týmito pojmami.
Pokúsim sa to zjednodušene popísať v tomto blogu.
Začnem tepelnou pohodou.
Tepelná pohoda je pojem kedy sa človek v danom prostredí, či je vonku alebo vo vnútri, cíti tak AKURÁT.
Nie je mu moc teplo ani zima, nepotí sa a ani nemá pocti sucha či v hrdle v nose, na pokožke. Dobre sa mu dýcha atď.
Dosiahnuť tento stav je niekedy jednoduché . Vzhľadom k počasiu a ročnému obdobiu a miestu na zemi kde sa tak cítime.
Človek však chce, aby sa tak cítil stále.
Vonku to rieši oblečením a vo vnútri používa, vetranie, klimatizáciu, kúrenie, zvlhčovanie, odvlhčovanie, filtráciu vzduchu.
Všetko sú to deje ktoré prebiehajú mnohé súčasne. Je to tak, preto že platia fyzikálne zákony a všetko so všetkým súvisí.
Žiaľ neexistuje iba JEDNO jediné zariadenie, ktoré by nám dokázalo súčasne vyriešiť všetky tieto zmeny tak, aby sme dosiahli požadované veličiny kedy sa cítime ŽE MÁME tu TEPELNÚ POHODU, čiže sa cítime tak akurát.
1. Vetranie
Hlavnou úlohou vetrania je doviesť do pobytovej zóny čerstvý vzduch s dostatkom kyslíka. Bez kyslíka niet života. Ďalšími úlohami je odviesť škodliviny.
2. Vetranie s rekuperáciou – REKUPERÁCIA tepla, prípadne tepla a vlhkosti
Pretože nové moderné stavby sú tak UTESNENÉ, nedostáva sa do ich vnútra KYSLÍK. Zároveň vetraním v zimnom období ochladzujeme vnútrajšok a tak bol vymyslený systém ODOVZDÁVANIA TEPLA a VLHKOSTI z odvádzaného vzduch privádzanému vzduchu. Tento dej sa volá rekuperácia.
3. Klimatizácia ( chladenie a odvlhčovanie)
V letnom období nám je počas tropických horúčav teplo a chceme vzduch schladiť. Na schladenie vzduchu sa používa klimatizácia.
V nej nastávajú však až 3 zmeny a to že sa znižuje teplota, ale aj ( niekedy a v niektorých zariadeniach k tomu nedochádza) vlhkosť vzduchu.
Ja tvrdím, že viac ako vysoká teplota nám vadí vysoká vlhkosť.
Dôkazom toho je že u nás v Žiline a platí to samozrejme všade, je niekedy pri vonkajšej teplote 22 -24 stupňov NEDYCHATEĽNO a steká nám po Tvári, ba dokonca po celom tele pot.
Toto nám vadí viac ako samotná teplota. Dôkaz. Príďte v zime ku niekomu kto má vykúrené vo vnútri na 24-26 stupňov a nepotíte sa tak ako v lete.
4. Kúrenie
Ak je vonku teplo tak sa oblečieme a vo vnútri si zakúrime. Zvýši sa nám vnútorná teplota a vzduch ( relatívna vlhkosť) sa zmení – zníži. Absolútna vlhkosť sa nemení.
5. Zvlhčovanie
V zimnom období je vonkajší vzduch suchý. Vyvetraním miestnosti a následným zohriatím sa ešte zníži relatívna vlhkosť vzduchu, čo pocítime že máme sucho v nose či v ústach.
Preto zvlhčujeme. Hygienické odporúčanie je 40-60%. Pod, alebo nad tieto hodnoty sa necítime dobre.
6. Odvlhčovanie
V letnom období je vo vzduchu veľké množstvo vodnej pary. Tá nás obmedzuje a aby sme ju znížili tak odvlhčujeme. Na odvlhčovanie môžeme použiť aj klimatizáciu.
Odvlhčovaním sa mení vodná para vo vzduchu na kondenzát (skondenzovanú vodu), preto sa pri klimatizáciu robí odvod tejto skondenzovanej vody buď von, alebo do kanalizácie.
Teraz sa poďme venovať tomu že niekto sľubuje, že rekuperácia od nich dokáže zabezpečiť všetky tieto zmeny.
Na vysvetlenie tu použijem jeden vzorec. Neľakajte sa nejdem Vás skúšať. Dívajte sa na ten vzorec ako na obrázok.
Q=V x ρ x c x Δt
V tejto rovnici je Q množstvo dodaného tepla, alebo chladu.
V je množstvo látky, ktorá to teplo prenáša. Buď teplo, alebo chlad
ρ je fyzikálny údaj tej látky, ktorá nesie teplo či chlad. Vyjadrujeme ho v Kg/m3
c je vlastnosť danej látky prenášajúcej teplo či chlad
∆t je rozdiel teplôt
Ak nerozumiete netrápte sa, ja chcem len ukázať prečo nedokáže jedno jediné zariadenie zabezpečiť všetko. Aj kúriť, aj vetrať aj rekuperovať , aj zvlhčovať aj odvlhčovať atď.
Začnem chladením miestnosti. Prečo? Pretože mnoho ľudí sa domnieva, že ich dom ma TAKÚ IZOLÁCIU že oni klimatizáciu nepotrebujú.
Jeden veľký OMYL je izolácia domu z dôvodu zníženia nákladov na kúrenie.
Funkcia izolácie spočíva v tom že NESMIE PUSTIŤ TEPLO Z IZBY VON. A tá Vaša izolácia si túto funkciu plní DOKONALE v zime. No v lete by ste boli radšej bez izolácie, pretože to TEPLO, ktoré Vám cez presklenené miesta Vášho domu vojde dovnútra, tak vo vnútri aj ostane. Žiaľ nie iba teplo zostane tam, ale aj VLHKOSŤ.
No a niekto Vám povie že jeho REKUPERÁCIA to vychladí.
Najmenšia klimatizácia do izby býva 2 kW. Tak sa pozrime napríklad na Sinclair ( môžete si to pozrieť na hocijakú vnútornú jednotku s výkonom 2,5 kW aký ma vzduchový výkon). Tu je tabuľka klimatizačnej jednotky:
Q=V x ρ x c x Δt
Q= 2500W
V=560m3/hPri vetraní platí 25m3/hod na osobu.
To znamená že pre spálňu stačí 50 m3/hod.
Záver:
Pre rodinný dom neexistuje zariadenie ktoré by dokázalo plniť všetko súčasne.
Preto používame na
1. Vetranie ventilátory a vetracie jednotky.
2. Na vetranie s rekuperáciou vetracie jednotky s REKUPERÁTOROM, ktorým nikdy nevykurujeme miestnosť.
V rekuperátore sa IBA zohrieva ( ochladzuje) vzduch jeden od druhého a Nikdy sa neohreje tak aby nepotreboval dohriať z rezervy kúrenia.
Dokonca sa v rekuperátoroch používajú elektrické ohrievače, pretože pri vonkajšej teplote pod 10oC sa vzduch predhrieva pred rekuperátorom.
3. Klimatizujeme ( znižujeme teplotu čiže chladíme a odvlhčujeme) no aj toto je obmedzené. Klimatizáciou nedokážeme chladiť pod cca 18 oC Rovnako jej odvlhčovanie je obmedzené.
4. Vykurujeme samostatným zariadením nie rekuperáciou – tá potrebuje ešte od kúrenia dohriať.
5. Zvlhčujeme zvlhčovačmi – rekuperácia s entalpickým rekuperátorom dokáže vrátiť späť tu vlhkosť ktorú odvádzame z domu preč. Čo však neznamená že s ňou zvlhčíme priestor na požadovaných 40-60%
6. Odvlhčujeme v klimatizácií pri chladení ( čo je obmedzené) no pre nízke teploty okolia sú špeciálne ODVLHČOVAČE.
Ing. Miloš Horvát
Majiteľ a konateľ spoločnosti
milos@horvat.sk
0911801382